• PROJEKT EDUKACYJNY "CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI"

          • W naszej szkole realizowany był powyższy program innowacyjny, którego celem było  zainspirowanie dzieci do czytania, upowszechnienie czytelnictwa wśród uczniów klas l-lll, poprzez aktywną działalność edukacyjną.
            Cele ogólne:
            •    rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
            •    rozwijanie aktywności czytelniczej,
            •    doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
            •    zachęcanie rodziców do czytania dzieciom i aktywnego wspierania dzieci w realizacji zadań projektu
            •    integracja zespołu klasowego,
            •    współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
            Wszystkie zadania udało się zrealizować, mimo zdalnego nauczania. Dziękujemy rodzicom, że tak aktywnie włączyli się w realizację jednego z powyższych celów. Poprzez prezentację naszych klasowych osiągnięć wielu uczniów z kraju i zagranicy inspirowało się naszymi pomysłami. Poniżej prezentujemy osiągnięcia klasy 2:
            Pokaz mody – stylizacja na bohatera lektury.
            Plakat zachęcający do przeczytania lektury.
            Sylwetka głównego bohatera z dowolnych materiałów.

          • W ODŚWIĘTNYM NASTROJU ...

          • Takiego maja, ślicznego maja nie było jeszcze! W Polsce, aż roi się od flag i biało - czerwonych kotylionów – pięknie rozkwitły wszędzie dokoła, aby zdarzenia sprzed lat przywołać (tak pisała poetka A. Frączek). Uczniowie klasy 2 naszej szkoły wykonali, podczas zdalnych zajęć kotyliony, by uczcić majowe święta. WIWAT MAJ !!!

          • NOWE POSTANOWIENIA RZĄDU

          •           Podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że ze względu na sytuację epidemiologiczną szkoły nadal zostają zamknięte - do 24 maja. Minister zaznaczył ponadto, że uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej, ale za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

                     Od 16 do 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasistów.

          • AUTYZM ... POZNAJ, ZANIM OCENISZ!

          • Bądźmy razem w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

            2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiono go w 2007 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej oraz propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. 

            Możemy zrobić tak wiele, aby pokazać swoje wsparcie dla osób z autyzmem i wziąć udział w Polsce na niebiesko! Wystarczy poznać, jak dzieci autystyczne widzą świat, jak reagują na otoczenie, aby w ten sposób lepiej je zrozumieć i odpowiednio reagować. Dla nich to bardzo wiele! 

             

            Czym jest Autyzm?

            Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Dotyczy wielu obszarów funkcjonowania dziecka. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i rozwija się inaczej. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci. 

             

            Objawy Autyzmu:

            Dziecko dotknięte autyzmem jest zbyt grzeczne i spokojne. Nie reaguje na hałas, nie skupia wzroku na wchodzących osobach. Potrafi godzinami wpatruje się w jeden punkt (np. tykający zegar). Dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie,  i chociaż nieco zniekształconym, to na tyle absorbującym, że dziecko unika kontaktu z rówieśnikami i rodziną. Nie pozwala się dotykać i sztywnieje, gdy weźmie się je na ręce. Nie prosi o super zabawki, nie reaguje na ból, nie cieszy się na widok ukochanej babci. Dziecko autystyczne nadmiernie przywiązuje się do niektórych rzezcy, jeśli zostają mu odebrane, wpada w panikę. Źle znosi zmiany w codziennych czynnościach - musi chodzić tą samą drogą i jeść z tego samego talerza.

            Dzieci z autyzmem zazwyczaj mają bardzo ograniczony zakres zainteresowań - bywają ekspertami w niektórych dziedzinach. Wykazują niekiedy niezwykłą pamięć, której jednak nie umieją wykorzystać w szkole. Dzieci autystyczne często odczuwają lęk i łatwo wpadają w złośc. Często zdarza się, że początkowo dziecko rozwija się prawidłowo, a nietypowe zachowania pojawiają się niespodziewanie.

             

            Typowe zachowania dziecka dotkniętego Autyzmem:

            Lubi samotniść, nie uczestniczy w zabawie z rówieśnikami, rzadko się uśmiecha, bardziej interesuje się przedmiotami niż ludźmi, jego twarz nie wyraża wielu emocji, zazwyczaj unika kontaktu wzrokowego, bywa nadpobudliwe i impulsywne, często wpada w agresję bez wyraźnego powodu, nie reaguje na swoje imię, czasem kiwa, obraca się w jednym miejscu bez przerwy, ma utrudnione kontakty z innymi ludźmi, jeśli rozmawia - to na jeden wybrany temat, jest nadwrażliwe na dźwięki i dotyk, czasem nie reaguje na ból, nie ma spontanicznych odruchów.

             

            "Mamy pastylki na ból głowy, antydepresanty na smutek,

            Boga na problemy wierzących. Na autyzm nie mamy nic."

                                                                                         Lisa Genova

             

             

             

             

             

          • KILKA KROKÓW DO SYSTEMATYCZNEJ NAUKI W DOMU ...

          • KROK 1: PLAN DNIA!

            Bardzo ważne jest utrzymanie stałego rytmu dnia. Nie od dziś wiadomym jest, że to jak rozpoczynamy poranek determinuje cały nasz dzień. Dlatego też starajmy się wstawać o ustalonej porze (oczywiście mowa tu o godzinach rannych), zjadamy wartościowe śniadanie, ubieramy się, wykonujemy poranną gimnastykę. Tak przygotowani możemy rozpocząć lekcje. 

            Pamiętajmy o tym, aby robić krótkie przerwy - jednak w odpowiednich momentach, np. pomiędzy poszczególnymi zadaniami. 

             

            KROK 2: MIEJSCE DO NAUKI!

            Każdy uczeń powinien mieć stałe miejsce do nauki, w kórym musi panować ład i porządek. Bardzo ważne jest oświetlenie - jasne i padające pod odpowiednim kątem. Niezbędnym elementem jest również zapewnienie ciszy w tarkcie nakuki, gdyż hałaś łatwo rozprasza uwagę, a nawet uniemożliwia jej skupienie. Pamiętajmy również o przewietrzeniu pomieszczenia, w którym będziemy pracować. 

             

            KROK 3: POMOC BLISKICH!

            Pomoc rodziców i starszego rodzeństwa jest nieoceniona, jednak powinna polegać przede wszystkim na dopilnowaniu dziecka. Bliscy mogą pomóc w pobraniu zadań, ustaleniu kolejności ich wykonywania (warto najpierw wykonać zadania trudne i te najważniejsze), oraz czuwać nad prawidłowym przebiegiem pracy ucznia. Jeżeli pojawiają się trudności to oczywiście trzeba pomóc. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać gotowych rozwiązań a starać się naprowadzić na właściwą drogę. Pozwoli to rozwijać pomysłowość i samodzielność dziecka. 

            Pomocą służyć mogą rownież koleżanki i koledzy. Są dziś ogromne mozliwości kontaktów on-line. Nie zapominajmy też o nauczycielach, którzy zawsze są do dyspozycji i chętnie pomogą. 

             

            KROK 4: NAGRODY I MOTYWACJA!

            Nic tak nie motywuje do pracy i nauki jak perspektywa otrzymania nagrody.  Nie musi to nic wielkiego - odrobina słodyczy, TV, nowa książka. Możliwości jest wiele! Nie szczędźmy dzieciom pochwał za dobrze wykonaną pracę. To nic nie kosztuje, a daję wiele satysfakcji i radości. 

            Nauka jest ważna! Ważniejsze jednak jest zachowanie umiaru i wzajemne wsparcie.

            PAMIĘTAJMY O TYM !!!

          • KILKA SŁÓW OD PANI DYREKTOR !

          • Drodzy Uczniowie

            Zdajemy sobie sprawę, że ta trudna sytuacja wymaga od Was większego zaangażowania i nauki w warunkach domowych. Wiem, że nie jest to łatwe, ale niestety konieczne. Zachęcam Was do systematycznej i wytrwalej pracy, codziennie po trochę. Nie odkładajcie obowiązków na później. Pracujemy nad nowym systemem pracy zdalnej, który da nam wszystkim więcej możliwości i usprawni naukę na odległość. Jeżeli dostaniecie na swoje adresy @ wiadomość z adresu zs3ropczyce.pl, to bardzo proszę potwierdzić i wprowadzić hasło, które będziecie pamiętać i z niego korzystać.

            Proszę zwłaszcza starszą młodzież, by w miarę możliwości uczyła się samodzielnie i pomagała młodszemu rodzeństwu w wywiązywaniu się ze szkolnych obowiązków. Wasi Rodzice pracują zawodowo i nie jest im łatwo nad wszystkim zapanować.Uczniów klas VIII zachęcam do uczestnictwa w próbnym egzaminie w dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2020 r., który przygotowała CKE i zaleca MEN. Dzięki uczestnictwie w egzaminie, będziecie mogli spróbować swoich sił oraz pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Jeżeli tylko możecie, proszę podejmijcie to wyzwanie. Sprawdźcie, co już potraficie, a nad czym należy jeszcze popracować. Wszystkie informacje dotyczące próbnego egzaminu znajdują się na naszej stronie internetowej i MEN. Wszelkie dodatkowe informacje nauczyciele będą Wam przekazywać na Waszej grupie klasowej.

             

            Drodzy Rodzice

            Wiem, że spadło na Was obecnie wiele nowych obowiązków. Zapewniam Was, że my również chcemy, aby wszystko wróciło do normalności, ale nie od nas to zależy. Bardzo proszę o przypominanie dzieciom, aby w miarę możliwości brały udział w zajęciach proponowanych przez nauczycieli.

            Pozdrawiam wszystkich - dyrektor szkoły Joanna Nosal

          • JAK SIĘ UCZYĆ W DOMU?

          • 1. Zaplanuj, co będziesz robić w ciągu dnia !

            2. Wprowadź stałe godziny obowiązków szkolnych !

            3. Przygotuj odpowiednie miejsce do nauki !

            4. Zanim przystąpisz do pracy pobierz i przejrzyj zadania przesłane przez nauczycieli !

            5. Ustal kolejność wykonywania zadań !

            6. Przygotuj potzrebne książki i zeszyty !

            7. Rób krótkie przerwy - w czasie nauki domowej potrzebny jest odpoczynek !

             

            PAMIĘTAJ! W czasie nauki nie jesteś sam. Zawsze możesz skontaktować się ze swoim nauczycielem, wychowawcą czy pedagogiem szkolnym.

          • NAUKA ZDALNA - NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY ...

          • Od środy 25 marca nauka zdalna jest obowiązkowa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rozporządzenie w tej sprawie. Do tej pory nauczyciele mogli z dziećmi jedynie powtarzać i utrwalać wiedzę. Teraz będzie można realizować podstawę programową, a co za tym idzie - wystawiać oceny. 

            Nowe treści będą wprowadzane zdalnie, bo nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa przerwa od zajęć szkolnych. 

            W sytuacji gdy uczeń nie posiada komputera czy też dostępu do Internetu, nauczyciele mogą przekazywać treści na telefony komórkowe uczniów bądź rodziców. Można też dostarczać zadania w formie papierowej. Taka możliwość powinna być wykorzystana tylko w razie sytuacji wyjątkowych, kiedy dziecko nie ma możliwości odbywania nauki zdalnej.

          • UWAGA KOMUNIKAT !

          • Drodzy Rodzice!

            Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

            12 i 13 marca w szkole odbywać się będą zajęcia opiekuńczo - świetlicowe dla dzieci szkolnych, które potrzebują opieki oraz w poszczególnych grupach przedszkolnych.

            Od poniedziałku 16 marca do 25 marca zajęcia w szkole będą odwołane. W tych dniach zgodnie z zaleceniami dzieci powinny przebywać w domu, nie w miejscach publicznych.

          • MOTYWUJEMY DO NAUKI !!!

          • W poniedziałek 2 marca klasy Vll-Vlll uczestniczyły w warszatach dotyczących motywacji do nauki. Zajęcia poprowadziła pani pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Paulina Czapiga. Miejmy nadzieję, że uczniowie po tych warsztatach będą wystarczająco zmotywowani, aby ukonczyć ten rok szkolny wzorowo. 

          • HIGIENISTKA RADZI ...

          • 28 lutego odbyło się spotkanie uczniów z panią higienistką szkolną, która wyjaśniła podstawowe zasady profilaktyki aby chronić się przed zachorowaniem. Oby uczniowie wzięli sobie te cenne rady do serca.

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

          • 20 lutego w Szkole Podstawowej w Lubzinie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W konkursie brał udział uczeń klasy 7 naszej szkoły Mateusz Micek.

            W trakcie uroczystości zostały też oficjalnie ogłoszone wyniki konkursu plastycznego My English Lapbook.      Z naszej szkoły zgłoszone zostało kilkanaście prac. W kategorii klas 4-6 - l miejsce zdobyła uczennica klasy 4 Julia Rusin. Wyróżniona została też praca Weroniki Pięty - kl 4.

          • SZKOLNE KOŁO CARITAS W AKCJI

          • Szkolne Koło Caritas podjęło dzieło adopcji materialnej chłopca Sara Sarze - ucznia szkoły African Music School.

            Pani Katechetka zapoznała uczniów z realiami życia dzieci w Afryce, z warunkami nauki oraz zachęciła do pomocy młodszemu koledze.

          • SUKCESY W NOWYM ROKU

          • 30 stycznia 2020 na naszej sali gimnastycznej odbył się Turniej Mini Koszykówki Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców.

            Nasza drużyna dziewcząt zdobyła 2 miejsce a drużyna chłopców 3 miejsce.

          • JASEŁKA 2019

          • W piątek 20 grudnia w atmosferę świąt Bożego Narodzenia szkolną społeczność wprowadzili Jasełkami uczniowie klasy 5.

          • KOLĘDOWANIE 2019

          • Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku. Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku...

            W oczekiwaniu na te szczególne dni Bożego Narodzenia uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem wychowawczyń przygotowali dzisiejsze wspólne śpiewanie pięknych, polskich kolęd. Na zakończenie koncertu podsumowano szkolny konkurs pt. "ANIOŁY". Każdy uczeń, który wykonał w gronie rodzinnym figurkę anioła otrzymał pamiątkowy dyplom oraz świąteczny upominek, ufundowany przez Radę Rodziców. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt....

          • III Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Obcojęzycznej

          • W lll Gminnym Konkursie Świątecznej Piosenki Obcojęzycznej naszą szkołę reprezentowały w kategorii piosenki angielskiej kl 4-6 Weronika Gruszka, kl. 7-8 Julia Urbańska. W kategorii piosenki niemieckiej Maja Urbańska. Julia zdobyła 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej - gratulujemy!

            Konkurs rozpoczęła 4 letnia Elianka - przedstawicielka naszego przedszkola.