W trosce o środowisko naturalne nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym: ,,Moje miasto bez elektrośmieci”. Program ten ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa Polaków zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego bądź nieużywanego sprzętu elektronicznego trzyma go w piwnicy badź garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne, telewizory, radia i inny sprzęt AGD. Niepokojący jest fakt, że aż co piąty Polak wyrzuca zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawia go koło śmietnika. Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości ciągle jest niewystarczający bowiem ludzie wyrzucają zużyty sprzęt do kosza. W naszej społeczności lokalnej wszyscy angażują się w organizowane przez szkołę zbiórki elektrośmieci. U nas to już piąta taka zbiórka. Dziękujemy rodzicom i całemu społeczeństwu za wkład i pomoc w zorganizowaniu tej akcji. To nie koniec naszej misji. Będziemy działać dalej kształtując odpowiednie postawy proekologiczne.
NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE SUBSTANCJE W SPRZĘCIE ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM:
Azbest – stosowany głównie ze względu na swoje właściwości izolacyjne w wielu elektronarzędziach. Może powodować choroby takie jak pylica azbestowa, nowotwór płuc oraz międzybłoniaka opłucnej.
Freon – zawarty w klimatyzacjach, lodówkach, gdzie pełni rolę chłodniczą. Szczególnie niebezpieczny dla warstwy ozonowej.
Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.
PCB – związki chemiczne pełniące role chłodzące, smarujące i izolujące. Powodują uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt.
Rtęć – zawarta w niektórych świetlówkach. Powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia oraz połykania.
Związki bromu – stosowane w komputerach. Powodują schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne