• Dzień Mamy w I klasie ...

          • Dziś uczniowie klasy 1a – naszej szkoły – zaprosili swoje mamy na lekcję otwartą. Była to niecodzienna lekcja, bo dzieci chciały w ten sposób uczcić Dzień Matki. Mamy miały okazję zobaczyć jak solidnie ich pociechy pracują podczas zajęć. Efektem pracy były wspólnie ułożone życzenia następującej treści ... „Z okazji Dnia Mamy przyjmij ode mnie Kochana Mateńko najlepsze życzenia – zdrowia, szczęścia i uśmiechu na co dzień. Twoje dziecko” ... a potem były piosenki, wiersze, indywidualne życzenia i wręczanie samodzielnie wykonanych upominków. Dziękujemy mamusiom za przybycie ...

          • MIKOŁAJKI ...

          • Jak każdego roku, grudniowa porą dzieci oczekują Św. Mikołaja. Tak stało się i w tym roku - 6 grudnia - odwiedził nas oczekiwany gość z workiem pełnym prezentów. Uczniowie klas 1 - 3 przywitali go piosenką...Św. Mikołaju usiądź tutaj z nami i tak jak się śniło obdziel podarkami.... Mikołaj usiadł i hojnie nas obdarował.....DZIEKUJEMY

          • Warsztaty dziennikarskie ...

          •      22 listopada 2021 zrealizowaliśmy w naszej szkole kolejny już program profilaktyczny, tym razem pod hasłem „UCZEŃ W OBIEKTYWIE”. Głównym jego celem było zwalczanie fonoholizmu oraz uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii. 
                      Warsztaty poprowadził uznawany w środowisku fotograf - Grzegorz Koza, który poprzez naukę i zabawę starał się rozwijać pasje i zainteresowanie fotografią wśród młodzieży. W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli krótką historię fotografii, mieli okazje zobaczyć starsze modele aparatów, poznali jego budowę i funkcje oraz różne dziedziny fotografii czy też zasady kompozycji kadru zdjęciowego. Chętni nauczyli się posługiwania sprzętem fotograficznym, inni zaś mogli spełnić się w roli modeli i modelek. 
                      Było bardzo wesoło i profesjonalnie, ogłoszono też konkurs, w którym chętni mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami fotograficznymi. lch zadaniem było zrobienie zdjęcia portretowego lub wybranego pejzażu. Ci, którzy podjęli wyzwanie zostali sowicie wynagrodzeni. 

          • Czytam z klasą - lekturki spod chmurki

          • W tym roku szkolnym klasy 1a i 1b przystąpiły do kolejnej edycji ( już lll) Międzynarodowego Projektu "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki". To projekt wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas 1-3. III edycja nosi tytuł "Poznajemy zawody". Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody, wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych. Klasa 1a zakończyła realizację l modułu tej edycji pod hasłem "Podróże małe i duże": poznaliśmy lekturę "Pilot i ja"; wykonaliśmy "Pudełkową lekturę"; wykonaliśmy chmurki "Tosie"; agencje detektywistyczne penetrowały "Miasto zawodów"....

          • CHROŃMY RAZEM NASZE ŚRODOWISKO

          • W trosce o środowisko naturalne nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym: ,,Moje miasto bez elektrośmieci”. Program ten ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa Polaków zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego bądź nieużywanego sprzętu elektronicznego trzyma go w piwnicy badź garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne, telewizory, radia i inny sprzęt AGD. Niepokojący jest fakt, że aż co piąty Polak wyrzuca zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawia go koło śmietnika. Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości ciągle jest niewystarczający bowiem ludzie wyrzucają zużyty sprzęt do kosza. W naszej społeczności lokalnej wszyscy angażują się w organizowane przez szkołę zbiórki elektrośmieci. U nas to już piąta taka zbiórka. Dziękujemy rodzicom i całemu społeczeństwu za wkład i pomoc w zorganizowaniu tej akcji. To nie koniec naszej misji. Będziemy działać dalej kształtując odpowiednie postawy proekologiczne.

            NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE SUBSTANCJE W SPRZĘCIE ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM:

            Azbest – stosowany głównie ze względu na swoje właściwości izolacyjne w wielu elektronarzędziach. Może powodować choroby takie jak pylica azbestowa, nowotwór płuc oraz międzybłoniaka opłucnej.

            Freon – zawarty w klimatyzacjach, lodówkach, gdzie pełni rolę chłodniczą. Szczególnie niebezpieczny dla warstwy ozonowej.

            Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.

            PCB – związki chemiczne pełniące role chłodzące, smarujące i izolujące. Powodują uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt.

            Rtęć – zawarta w niektórych świetlówkach. Powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia oraz połykania.

            Związki bromu – stosowane w komputerach. Powodują schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne

          • Kiermasz szarlotki dla Sara!

          • Ponad rok temu Szkolne Koło Caritas pod opieką pani Jadwigi Stysiał podjęło się wspierania nauki w https://www.facebook.com/AfricanMusicSchool kolegi Sara Sarzę.

            20 pażdziernika dzięki zaangażowaniu rodziców Koło Caritas zorganizowało " Kiermasz szarlotki " z którego datki w wysokości 700 zł zostały przekazane na wsparcie nauki Sary. Roczne utrzymanie Sara to 1500 zł. Serdecznie dziekujemy rodzicom za zaangażowanie i hojność.

          • ŚWIETLICZAKI NA TROPIE ...

          • Świetliczaki na tropie... zagadek - przystąpiliśmy do ll edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, którego organizatorem jest wydawnictwo SUKURS reprezentowane przez redakcję dwumiesięcznika "Świetlica w Szkole". Celem projektu jest

            -wychowanie dziecka aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;

            -uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata ( nie tylko tego najbliższego) i potrzebę ochrony przyrody;

            -rozwijanie zdolności manualnych.

            W ramach projektu w środy i w piątki realizujemy kolejne zagadnienia. Poznaliśmy już sztukę op-art, czyli "Czy ten obraz się rusza?" i sztukę aborygeńską, czyli "Ile jest kropek?"......a oto efekty naszej pracy......

            Lucyna Stachnik

          • SPOTKANIE AUTORSKIE ...

          • "Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji" - tak napisała Maria Dąbrowska.

            11-10-2021r. przedszkolaki i klasy 1 - 3 zebrały się w sali gimnastycznej aby spotkać się z panią, która napisała książkę dla dzieci. Autorka - p. Patrycja Wiktor opowiedziała jak powstała książka, kto ją zilustrował, przedstawiła bohaterów. Poznaliśmy fragment książki, co zachęciło nas do czytania i zakupu książki z osobistą dedykacją autorki.

          • SPOTKANIE Z LAZY MONSTER

          • 24 września 2021 w naszej szkole zrealizowano program profilaktyczny „NIE ZMARNUJ SWOJEGO TALENTU”. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie z klas l-lll oraz ich opiekunowie.

            Głównym celem programu było przeciwdziałanie e-uzależnieniom oraz walka z lenistwem i pomoc w odkrywaniu talentów. Promowano ponadto  pozytywne wzorce zachowań poprzez uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii oraz pokazano konstruktywne drogi samorealizacji i formy spędzania wolnego czasu.

            Było bardzo wesoło, był konkurs talentów (odważni wygrali długopisy), były zawody sportowe oraz promocja uniwersalnych wartości w życiu, a także podkreślenie autorytetu Grona Pedagogicznego. Prowadzące zostawiły nam kilka ważnych przesłań: Nie Zmarnuj Swojego Talentu! Nie poddawaj się lenistwu. Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się. Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj. Podejmij wyzwanie.

          • PRAKTYCZNA LEKCJA W TERENIE ...

          • Najlepsza lekcja - to lekcja w terenie, gdy w praktyce można przećwiczyć to czego dowiedzieliśmy się w klasie. Kilka ostatnich dni poznawaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

            Znamy na pamięć... 

            Na chodniku przystań bokiem.

            Popatrz w lewo bystrym okiem.

            Skieruj w prawo wzrok sokoli.

            Znów na lewo spójrz powoli.

            Jezdnia wolna, więc swobodnie

            mogą przez nią przejść przechodnie.

            04-10-2021r. klasa 1A odbyła praktyczną lekcję na przejściu dla pieszych....

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Od dziś, już oficjalnie mamy nowych uczniów w naszej szkole. Dzieciaki z klasy 1a i 1b zaprezentowały przed zacnym gronem swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a następnie złożyły ŚLUBOWANIE: "My dzieci z klasy pierwszej, PRZYRZEKAMY -szanować wszystkich ludzi; -dbać o przyrodę; -zdobywać wiedzę; -rozwijać swoje talenty. Chcemy uczyć się wzorowo. Macie na to nasze słowo!" Pani Dyrektor dokonała pasowania ołówkiem dużych rozmiarów i od tego momentu pierwszaki to nie dzieciaki - ale uczniowie.

          • Wakacyjny dyżur przedszkola.

          • W tym roku nasza placówka pełni wakacyjny dyżur w terminie 1 lipca 2021r - 13 sierpnia 2021r .
            Obowiązują dodatkowe karty zapisu na ten okres , można je pobrać ze strony internetowej lub wydrukowane w sali 3 latków czy sekretriacie szkoły. 
            Ostateczny termin składania "kart wakacyjnych " to 18 czerwca 2021 r. 
            ​​​​​​​Karta-wakacyjna-PP-220211.pdf

          • Powrót do nauczania stacjonarnego.

          • Drodzy Uczniowie. Od poniedziałku 17 maja 2021 r wracamy do szkoły w trybie hybrydowym  według ustalonego harmonogramu 
             

            Harmonogram nauczania  hybrydowego
                       na 2 tygodnie 17- 28 maja .


            Od dnia 17 maja 2021  będzie obowiązywał nowy podział godzin , który macie w załączniku.
            Do szkoły w poszczególne dni przychodzą wymienione klasy ( pozostałe klasy uczą się on-line)
            17 i 18 maja  - klasa 4a, 7a, 5
            19 i 20 maja  – klasa 4b , 7b, 6
            21 i 24 maja – klasa 4a , 7a, 5
            20 i 21 maja         –    klasa 8
            25, 26, 27 maja – EGZAMINY -
             
            dni wolne dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej
             ( zapewniamy opiekę świetlicową uczniom klasy 1-3 )

             28 maja – klasa 4b , 7b , 6
            Biorąc pod uwagę sugestie Ministerstwa i Kuratorium  pierwszy  tydzień po powrocie do szkoły w trybie hybrydowym będzie wolny od kartkówek sprawdzianów. Aby uczniowie mogli  wrócić spokojnie do swoich obowiązków i zintegrować się na nowo grupą klasową.
            Przystępujemy jako szkoła do kampanii  Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
            „Tydzień ulgi”

             

          • Zawieszenie zajęć przedszkolnych .

          • Do 11 kwietnia ograniczona zostanie praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami.
            Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            Dyrektor, jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków funkcjonowania przedszkola w reżimie sanitarnym oraz jako osoba znająca potrzeby rodzin przedszkolaków, podejmuje decyzję o zapewnieniu właściwej liczby miejsc dla dzieci rodziców zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców realizujących zadania publiczne w związku z koniecznością zahamowania pandemii w Polsce. Warunek – wniosek rodziców złożony do dyrektora przedszkola /szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub osoby kierującej inną formą wychowania przedszkolnego.

            Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.



            Poniżej do pobrania wnioski do uzupełnienie , konieczne aby w tym okresie dziecko mogło uczęszczać do przedszkola. 

            wniosek_oswiadczenie_rodzicow.docx​​​​​​​