• NOWE POSTANOWIENIA RZĄDU

          •           Podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że ze względu na sytuację epidemiologiczną szkoły nadal zostają zamknięte - do 24 maja. Minister zaznaczył ponadto, że uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej, ale za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

                     Od 16 do 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasistów.

          • AUTYZM ... POZNAJ, ZANIM OCENISZ!

          • Bądźmy razem w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

            2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiono go w 2007 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej oraz propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. 

            Możemy zrobić tak wiele, aby pokazać swoje wsparcie dla osób z autyzmem i wziąć udział w Polsce na niebiesko! Wystarczy poznać, jak dzieci autystyczne widzą świat, jak reagują na otoczenie, aby w ten sposób lepiej je zrozumieć i odpowiednio reagować. Dla nich to bardzo wiele! 

             

            Czym jest Autyzm?

            Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Dotyczy wielu obszarów funkcjonowania dziecka. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i rozwija się inaczej. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci. 

             

            Objawy Autyzmu:

            Dziecko dotknięte autyzmem jest zbyt grzeczne i spokojne. Nie reaguje na hałas, nie skupia wzroku na wchodzących osobach. Potrafi godzinami wpatruje się w jeden punkt (np. tykający zegar). Dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie,  i chociaż nieco zniekształconym, to na tyle absorbującym, że dziecko unika kontaktu z rówieśnikami i rodziną. Nie pozwala się dotykać i sztywnieje, gdy weźmie się je na ręce. Nie prosi o super zabawki, nie reaguje na ból, nie cieszy się na widok ukochanej babci. Dziecko autystyczne nadmiernie przywiązuje się do niektórych rzezcy, jeśli zostają mu odebrane, wpada w panikę. Źle znosi zmiany w codziennych czynnościach - musi chodzić tą samą drogą i jeść z tego samego talerza.

            Dzieci z autyzmem zazwyczaj mają bardzo ograniczony zakres zainteresowań - bywają ekspertami w niektórych dziedzinach. Wykazują niekiedy niezwykłą pamięć, której jednak nie umieją wykorzystać w szkole. Dzieci autystyczne często odczuwają lęk i łatwo wpadają w złośc. Często zdarza się, że początkowo dziecko rozwija się prawidłowo, a nietypowe zachowania pojawiają się niespodziewanie.

             

            Typowe zachowania dziecka dotkniętego Autyzmem:

            Lubi samotniść, nie uczestniczy w zabawie z rówieśnikami, rzadko się uśmiecha, bardziej interesuje się przedmiotami niż ludźmi, jego twarz nie wyraża wielu emocji, zazwyczaj unika kontaktu wzrokowego, bywa nadpobudliwe i impulsywne, często wpada w agresję bez wyraźnego powodu, nie reaguje na swoje imię, czasem kiwa, obraca się w jednym miejscu bez przerwy, ma utrudnione kontakty z innymi ludźmi, jeśli rozmawia - to na jeden wybrany temat, jest nadwrażliwe na dźwięki i dotyk, czasem nie reaguje na ból, nie ma spontanicznych odruchów.

             

            "Mamy pastylki na ból głowy, antydepresanty na smutek,

            Boga na problemy wierzących. Na autyzm nie mamy nic."

                                                                                         Lisa Genova