• Koncepcja Pracy Przedszkola

        •  
          KONCEPCJA PRACY
          I ROZWOJU PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 4 W ROPCZYCACH
          NA LATA 2013-2018
           
           
           
           
           
           
                                                                                        

           

          Podstawa prawna

          Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych:
          -Ustawa o systemie oświaty w dn. 7 września 1991r. (Dz.U. Z 2004r. Nr 256, poz2572 z późn, zm.)
          -Rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. Nr 168, poz. 1324).
          -Rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpn9ia 2012r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (Dz. U. Z 2012R. POZ.977).
          -Kartę Nauczyciela z dn. 26 stycznia 1982r. (Dz..U. Z 2006r. Nr97, poz. 674 z pózn. zm.).
          -Konwencję o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989r.
          - Statucie Publicznego Przedszkola nr 4 w Ropczycach.
          -Program wychowawczy Publicznego Przedszkola nr 4.
          -Program  profilaktyczny Publicznego Przedszkola nr 4.
          -Program adaptacyjny Publicznego Przedszkola nr 4.
           
          Charakterystyka Przedszkola
          Placówka zlokalizowana jest w Ropczycach, w Zespole Szkół nr 3. Posiada przestronne sale dydaktyczne, bogato wyposażone w pomoce dydaktyczne. Przedszkole korzysta ze stołówki szkolnej, placu zabaw, sali gimnastycznej i innych pracowni należących do Zespołu Szkół.
          Przedszkole prowadzi nieodpłatną działalność wychowawczo-dydaktyczną w zakresie wychowania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie, pozostały czas przebywania dzieci w placówce jest odpłatny a wysokość regulują odrębne przepisy.
           
          Podstawowym zadaniem naszego przedszkola jest to, aby dzieci były bardzo dobrze przygotowane do edukacji szkolnej, aby wzrastały na ludzi otwartych, twórczych i chętnych do samodzielnej aktywności.
          Koncepcja pracy przedszkola nastawiona jest na szeroko rozumiany rozwój dziecka, tak aby poznało radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi,                                    z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat, nauczyło się samodzielności  i poznało nowe doświadczenia, rozwijało swoje zdolności i zainteresowania.
           
          Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza realizowana jest zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego poprzez wybrane lub opracowane przez nauczycieli programy, zatwierdzone do użytku przez dyrektora przedszkola. W przedszkolu organizowane są również zajęcia dodatkowe pozwalające rozwijać uzdolnienia i zainteresowania naszych wychowanków. 
          Nasze przedszkole jest miejscem spotkań dzieci i ich rodzin. Wspólnie organizujemy pikniki rodzinne, Pasowanie na Przedszkolaka, dzień Babci i Dziadka, Jasełka, zajęcia otwarte. Kultywujemy tradycje
          związane ze świętami obchodzonymi w naszym kraju.
          Organizujemy wycieczki o różnorodnym charakterze, dostosowane do możliwości dzieci. Przedszkolacy odwiedzają przedstawicieli różnych zawodów, poznają, odpoczywają i bawią się  w otoczeniu przyrody, uczestniczą w przedstawieniach teatralnych.
          Przedszkole organizuje konkursy, imprezy, uroczystości integrujące dzieci z poszczególnych grup wiekowych oraz zaprzyjaźnionego przedszkola. Nasze przedszkolaki uczestniczą również w konkursach, imprezach, uroczystościach organizowanych przez inne przedszkola, szkoły inne instytucje lokalne dając dzieciom możliwość integracji ze środowiskiem lokalnym. 
           
           
          WIZJA PRZEDSZKOLA
           
          „LATA DZIECIĘCE SĄ GÓRAMI, Z KTÓRYCH RZEKA BIERZE SWÓJ POCZĄTEK, ROZPĘD 
          I KIERUNEK”.
                                                                                       Janusz Korczak
           
          PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE DZIECKU, RODZICOM, ŚRODOWISKU.
          MIEJSCE RADOSNEJ ZABAWY I BEZPIECZNEGO POZNAWANIA ŚWIATA.
          GWARANCJA SUKCESU NA STARCIE W DOROSŁOŚĆ.
           
          MISJA PRZEDSZKOLA
          ·       Tworzenie dziecku jak najlepszych warunków w procesie adaptacji
          ·       Troska o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Promowanie zdrowego stylu życia, dbanie   o dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci
          ·        Tworzenie warunków do rozwijania samodzielności, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci, rozwijania u nich zainteresowań i uzdolnień. Promowanie osiągnięć wychowanków.
          ·       Oferta edukacyjna dostosowana do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci oraz organizowana na wysokim poziomie.
          ·       Wykorzystywanie różnorodnych metod pracy, innowacyjnych rozwiązań, które zachęcają dzieci do podejmowania działań i wyzwań rozwijają umiejętności koncentracji na zadaniach, wdrażanie do wytrwałości, samodzielności i odpowiedzialności Pomoc dzieciom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, poznawczymi, motywacyjnymi
          ·       Kształtowanie u dzieci optymizmu, wiary i zaufania we własne siły oraz otwartości na potrzeby innych.
          ·       Prowadzenie działań kompensujących braki edukacyjne i deficyty kulturowo-społeczne, wspieranie w pokonywaniu trudności i barier.
          ·       Wspieranie działań wychowawczych i edukacyjnych rodziców uwzględniając ich potrzeby                       i oczekiwania. Rodzice są partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola, są współautorami sukcesów swoich dzieci.
          ·       Dobra współpraca z rodzicami, instytucjami środowiska lokalnego oparta na partnerstwie, zaufaniu, szacunku, wzajemnym wspieraniu się pomocą w realizacji zadań, przedsięwzięć ukierunkowanych na właściwe wychowanie i wszechstronny rozwój dzieci
          ·       Dbanie o to, by przedszkolaki zdobywały wiedzę i umiejętności umożliwiające im dalsze kształcenie i prawidłowe funkcjonowanie w grupie społecznej
          ·       Dbałość o przedszkole jako miejsce pracy, z której każdy pracownik czerpie satysfakcję, realizuje osobiste cele zawodowe, doskonali swoje umiejętności, wykorzystuje swój potencjał, a jednocześnie poprzez zgodną współpracę i harmonijne relacje z innymi tworzy dobrą atmosferę, która ma wpływ na jakość działania placówki.
          ·       Szukanie nowych rozwiązań zmierzających do podnoszenie jakości pracy przedszkola.
          ·       Wzbogacanie bazy, wyposażenia, dbanie o funkcjonalność i estetykę pomieszczeń przedszkola      i otoczenia.
          ·       Przedszkole uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego.
           
          CELE I ZADANIA
          ·       Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
          ·       Zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków dla ich prawidłowego rozwoju odpowiednio do ich potrzeb i możliwości przedszkola.
          ·       Promowanie zdrowego stylu życia.
          ·       Rozwijanie sprawności ruchowej dzieci, zwinności, wytrzymałości fizycznej poprzez zabawy, ćwiczenia ruchowe w przedszkolu, w terenie, spacery, wycieczki piesze udział w konkursach zawodach sportowych.
          ·       Rozwijanie sprawności manualnej dzieci.
          ·       Działania przedszkola nastawione są na twórczy rozwój dzieci, nabywanie przez nie wiadomości i umiejętności poprzez działanie i doświadczanie, odpowiednie przygotowanie do nauki szkolnej.
          ·       Ukazywanie dziecku jego mocnych stron.
          ·       Przedszkole zapewnia każdemu dziecku możliwości rozwijania uzdolnień i zainteresowań, tworzy warunki do rozwoju aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego go świata, na różnych płaszczyznach jego działalności:
          - kształtowanie u dziecka umiejętności odbioru sztuki (rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej, rozwijanie umiejętności wyrażania swoich myśli i przeżyć),
          - kształtowanie postawy w obcowaniu z otoczeniem przyrodniczym i społecznym,
          - nabywanie doświadczeń w obcowaniu z kulturą.
          ·       Zgodnie z potrzebami dzieci, na życzenie rodziców organizowane są zajęcia dodatkowe.
          ·       Dzieciom udzielana jest pomoc w wyrównaniu szans edukacyjnych i rozwoju w ich własnym tempie.
          ·       Realizowany jest program wychowawczy uwzględniający system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci.
          ·       Oferta zajęć dostosowywana jest do możliwości i potrzeb dzieci, zawiera różnorodne formy pracy z dzieckiem i nowatorskie rozwiązania programowe.
          ·       Wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka, współdziałanie z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.  Efektywna współpraca z rodzicami wpływa na jakość pracy przedszkola.
          ·       Zapewnienie odpowiedniej bazy i wyposażenia przedszkola umożliwiające właściwą realizację zadań placówki, przyjętych programów, projektów.
          ·       Dbanie o pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku - współpraca z lokalnymi instytucjami, mediami, pozyskiwanie sponsorów.
          ·       Tworzenie sprawnego, skutecznego systemu zarządzania placówką.
          ·        Wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli. Nauczyciele wspólnie planują działania, rozwiązują problemy i doskonalą metody i formy pracy.  
           
           
           
           
           
          KIERUNKI PRACY PRZEDSZKOLA NA LATA 2013/2018
          Rok szkolny 2013/2014
          ·       „Nasze emocje i uczucia”. ZADANIE: Wspomaganie rozwoju społeczno - emocjonalnego dzieci w różnorodnych sferach działalności, ze szczególnym uwzględnieniem dziecięcych form plastycznych.
          Rok szkolny2014/2015
          • „Dziecko w świecie muzyki”. ZADANIE: Rozwijanie wrażliwości estetycznej i ekspresji twórczej dzieci. Rozwijanie wyobraźni muzycznej i pobudzanie dzieci do wyrażenia uczuć i myśli za pomocą ruchu i śpiewu i aktywności plastycznej.
           
          Rok szkolny 2015/2016
          • „Sprawność ruchowa warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka”. ZADANIA: Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form ekspresji ruchowe. Propagowanie zdrowego stylu życia.
           
          Rok szkolny 2016/2017
          • „My i ekologia, czyli przyroda wokół nas”. ZADANIE: Tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci oraz ich rodziców.
           
          Rok szkolny 2017/2018
          •  „Twórczy przedszkolak”. ZADANIE:  Tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej dzieci w różnorodnych formach działalności.
           
          .
           
          Szczegółowy zakres realizacji w/w kierunków zawarty w planie pracy wychowawczo-edukacyjnej przedszkola.
           
           
           
           
          METODY PRACY STOSOWANE W PRZEDSZKOLU
          ·       Metoda samodzielnych doświadczeń – stwarzanie warunków dla spontanicznej zabawy                       i innych form dowolnej działalności dziecka,
          ·       Metoda kierowania własną działalnością dziecka obejmujące inspirowanie spontanicznej działalności dziecka przez zachętę sugestie podsuwanie pomysłu,
          ·       Metoda zadań stawianych dziecku, które dziecko rozwiązuje aktywnie i samodzielnie,
          ·       Metoda ćwiczeń pobudzająca dzieci do powtarzania różnych czynności,
          ·       Metoda obserwacji i pokazu obejmującą przedmioty, zjawiska, czynności, na których nauczycielka chce skupić uwagę dzieci,
          ·       Metoda przykładu – osobisty przykład nauczycielki, innych dorosłych i dzieci jako wzorów postępowania,
          ·       Metoda uprzystępniania sztuki polegająca na ułatwieniu dzieciom rozumienia, przeżywania dzieł sztuki plastycznej, teatralnej, utworów muzycznych,
          ·       Metody słowne: opowiadania, rozmowy, zagadki,
          ·       Objaśnienia i instrukcje,
          ·       Sposoby społecznego porozumiewania się – odwoływanie się do umów, wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty, tłumaczenie, przekonywanie itp.,
          ·       Metody żywego słowa,
          ·       Elementy dramy,
          ·       Elementy metody Pedagogika zabawy Klanza,
          ·       Metoda Ruchu rozwijającego W. Sherborne,
          ·        Improwizacja ruchowa R. Labana,
          ·       Metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”,
          ·       Gimnastyka rytmiczna A. M. Kniessów,
          ·        Edukacja przez ruch - Doroty Dziamskiej,
          ·        Opowieść ruchowa,
          ·        Metoda Batii Strauss – aktywne słuchanie muzyki,
          ·        Metoda twórczego ruchu Carla Orffa,
          ·        Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz,
          ·       Elementy metody I. Majchrzak,
          ·       Elementy muzykoterapii, relaksacji,
          ·       Metody integracyjne (gry i zabawy integracyjne),
          ·       Zabawy paluszkowe,
          ·       Elementy Burzy mózgów.
           
          FORMY PRACY Z DZIECKIEM W PRZEDSZKOLU
          ·       Wiodącą formą jest zabawa
          Dzieci biorą udział w  zabawach : konstrukcyjnych, tematycznych, ruchowych, badawczych, dydaktycznych. Zabawa:
          ü zaspokaja indywidualne i społeczne potrzeby dzieci
          ü przygotowuje dziecko do dalszego życia
          ü zaspokaja potrzebę aktywności i poznawania rzeczywistości
          ü kształtuje i rozwija zmysły dziecka
          ü wzbogaca jego wyobraźnię i życie uczuciowe
          ü wpływa na rozwój społeczny
          ü rozwija myślenie, spostrzegawczość, pamięć, uwagę, orientację, wyobraźnię                                          i inteligencję twórczą
          ü uczy wytrwałości
          ü rozwija poczucie koleżeństwa i przyjaźni
          ü zespołowa narzuca konieczność podporządkowania się regułom
          ü uczy się nie tylko wygrywać, ale i przegrywać
          ü rozwija sprawność fizyczną dziecka
          ü kształtuje umiejętność radzenia sobie z emocjami
          ü uczy radzenia sobie w sytuacjach krytycznych i rozwiązywania konfliktów
          ü kształtuje uczucia empatii, szacunku i tolerancji
          ·       zajęcia dydaktyczne
          ·       czynności samoobsługowe i prace użyteczne dzieci
          ·       spacery i wycieczki
          ·       uroczystości przedszkolne
          ·       sytuacje okolicznościowe inicjowane przez nauczyciela
          ·       formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa, zbiorowa (zajęcia z całą grupą)
           
           
           
           
           
           
          SPOSOBY DIAGNOZOWANIA OSIĄGNIĘĆ DZIECI
          ·       przeprowadzenie diagnozy wstępnej
          ·       szczegółowe rozpoznanie sytuacji dziecka, bieżące monitorowanie, dokumentowaniewyników, wspomaganie rozwoju
          ·       informowanie rodziców o stanie rozwoju dziecka po diagnozie wstępnej i końcowej
          ·        półroczna ocena realizacji założonych celów i zadań, analiza, wnioski do dalszejpracy
          ·       bieżące wspieranie rozwoju dzieci,  dokumentowanie wyników obserwacji
          ·        przeprowadzenie diagnozy końcowej, wnioski do dalszej pracy.
          Badanie osiągnięć dzieci w przedszkolu odbywa się na podstawie:
          ·       prezentacji dokonań dzieci (występy, wystawy, konkursy)
          ·       prac plastycznych i inne wytwory działalności dziecięcej, kart pracy
          ·       arkuszy obserwacji rozwoju dziecka
          ·       kronik
          ·        rozmów, wywiadów.
           
          SPOSOBY MONITOROWANIA OSIĄGNIĘĆ NAUCZYCIELI
          ·       Nauczyciele stosują ewaluację własnej pracy (samoocenę), jak również zostają poddani ocenie przez dyrektora i rodziców. Badania osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:
          ü ankiet
          ü rozmów z nauczycielami, rodzicami
          ü obserwacji prowadzonej pracy z dziećmi
          ü obserwacji prezentowanych przez dzieci umiejętności, wiedzy i postaw
          ü arkuszy oceny pracy nauczyciela i samooceny nauczyciela
          ü  innych dokumentów obrazujących pracę nauczyciela.
           
          Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli analizowane są na Radach Pedagogicznych odbywających się co pół roku. Wnioski wykorzystywane są do dalszej pracy z dziećmi, doskonalenia pracy nauczycieli, rozwoju, podnoszenia jakości pracy przedszkola, wprowadzaniu zmian, ulepszeń w funkcjonowaniu przedszkola.
           
           
           
           
          SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW O POSTĘPACH EDUKACYJNYCH DZIECI
          ·       Nauczyciele na początku roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania i wychowania zgodnego             z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
          ·       Nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia obserwacji, gromadzenia informacji o dziecku                                 i dokumentowania jego rozwoju w sposób przyjęty w przedszkolu.
          ·        Informacje o dziecku zawarte są w arkuszach obserwacyjnych, diagnostycznych, innych dokumentach zbieranych przez nauczycieli.
          ·        Rodzice o postępach edukacyjnych swoich dzieci dowiadują się na zebraniach grupowych,               w trakcie indywidualnych rozmów podejmowanych z inicjatywy nauczyciela lub rodzica.
          ·        Rodzice dzieci młodszych, na życzenie, mogą otrzymać pisemną informację o stanie rozwoju swojego dziecka po przeprowadzonej obserwacji. Rodzice dzieci 5 i 6 – letnich otrzymują w miesiącu kwietniu Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
           
          MODEL ABSOLWENTA
          Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
          Ma pozytywny obraz samego siebie.
           
          ·       Jest samodzielne w działaniu i myśleniu na miarę swoich możliwości.
          ·       Dba o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i sprawność fizyczną.
          ·       Zwraca uwagę na bezpieczeństwo innych.
          ·       Jest komunikatywne.
          ·       Posiada zdolność do obdarzania innych uwagą i porozumiewania się w zrozumiały dla nich sposób.
          ·       Nie boi się wyrażać własnych uczuć, opinii, śmiało dzieli się swoimi pomysłami.
          ·       Przestrzega norm i zasad współżycia w grupie.
          ·       Jest aktywne, dociekliwe i kreatywne.
          ·       Cieszy się z własnych osiągnięć i odczuwa satysfakcję, gdy samodzielnie wykona zadanie.
          ·       Umie radzić sobie w sytuacjach trudnych.
          ·       Jest dobrze przygotowane do podjęcia obowiązków szkolnych.
          ·       Wykazuje motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego i jest wytrwałe.
          ·       Jest zainteresowane treściami nauczania, poznawaniem czegoś nowego.
          ·       Wykazuje umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia, korzystania                           z posiadanych wiadomości, uważnego słuchania.
          ·       Ma poczucie przynależności do swojego regionu i bycia Polakiem i Europejczykiem.
          ·       Wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
          ·       Odróżnia dobro od zła, jest tolerancyjny, chętnie współpracuje z  innymi ludźmi.
          ·       Jest wrażliwe na potrzeby innych ludzi.
          ·       Wie, że należy „żyć w zgodzie z przyrodą”, szanować i chronić.
          ·       Wykazuje zainteresowanie w miarę swoich możliwości dziełami sztuki, zabytkami, muzyką, malarstwem, rzeźbą, architekturą.
           
          ZASADY WSPÓŁPRACY ORGANIZOWANEJ W PRZEDSZKOLU
          WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
           
          Cele współpracy przedszkola z rodzicami:
          ·       Dążenie do jednolitych oddziaływań dydaktyczno– wychowawczych przedszkola i środowiska rodzinnego.
          ·       Wszechstronny rozwój dziecka
          ·       Nawiązanie dobrego kontaktu z rodzicami.
          ·       Zapoznanie rodziców z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy wychowawczo – dydaktycznej.
          ·       Przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu.
          ·       Przekazywanie informacji o stanie gotowości szkolnej dziecka.
          ·       Wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji międzypokoleniowych.
          ·       Przekazywanie informacji o ofercie, działaniach i osiągnięciach przedszkola
          ·        Włączenie rodziców dzieci do życia grupy i przedszkola.
          ·       Korzystanie z pomocy rodziców w zaznajamianiu dzieci z różnymi zawodami
          ·       Zaangażowanie rodziców w prace na rzecz przedszkola.
          ·       Wspieranie działań wychowawczych i edukacyjnych rodziców poprzez organizowanie warsztatów, prelekcji ze specjalistami
          ·       Informowanie rodziców o sposobach i możliwościach uzyskiwania porady psychologiczno – pedagogicznej, logopedycznej, socjalnej itp.
           
           
          Formy współpracy z rodzicami:
          ·       Zebrania ogólne z rodzicami oraz Radą Rodziców.
          ·       Zebrania grupowe.
          ·       Zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola.
          ·       Konsultacje indywidualne z inicjatywy rodzica, nauczyciela, dyrektora,
          ·       Prowadzenie kącika dla rodziców,  strony internetowej m.in. eksponowanie prac dzieci, informacje na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, prezentacja publikacji o tematyce wychowawczej, pedagogicznej, zdrowotnej  i innej itp.
          ·       Organizacja zajęć otwartych dla rodziców.
          ·       Organizacja uroczystości i imprez przedszkolnych, integracyjnych, kulturowych, charytatywnych, konkursów rodzinnych, pikniku rodzinnego
           
          WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
          Cele współpracy przedszkola ze środowiskiem:
          ·       Urozmaicenie metod i form pracy służących wspomaganiu i ukierunkowaniu rozwoju dzieci zgodnie z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami.
          ·       Rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci.
          ·       Kształtowanie postaw społecznie akceptowanych.
          ·       Kształtowanie nawyku dbania o bezpieczeństwo własne i innych dzieci.
          ·       Integracja ze środowiskiem lokalnym.
          ·       Gromadzenie informacji o absolwentach przedszkola.
          ·       Promowanie osiągnięć placówki w środowisku lokalnym.
          ·       Pozyskiwanie środków finansowych.
          ·       Udzielanie rodzicom wsparcia w wychowywaniu, edukacji, rozwijaniu uzdolnień                             i zainteresowań dzieci.
          Sposoby realizacji współpracy ze środowiskiem:
          ·       Udział przedszkola w akcjach społecznych, charytatywnych, kampaniach, przeglądach, konkursach, zawodach sportowych organizowanych przez różne instytucje lokalne i inne placówki oświatowe.
          ·       Udział wybranych instytucji w projektach organizowanych przez przedszkole: akcje profilaktyczne (np. pogadanki na temat bezpieczeństwa, unikania zagrożeń, zdrowia), konkursy między przedszkolne – udział w pracach komisji konkursowej, dofinansowywanie nagród na konkursy organizowane w przedszkolu
          ·       Zwrócenie się o pomoc do wybranych instytucji o konsultacje, wparcie rodziny np. Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, badania przesiewowe np. logopedyczne, słuchu, prowadzanie szkoleń i warsztatów na terenie placówki
          ·       Zwracanie się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o finansowanie posiłków dzieciom              z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, udzielanie doraźnej pomocy finansowej i rzeczowej, wspieranie rodzin potrzebujących pomocy.
          ·       Korzystanie z uprzejmości różnych zakładów pracy celem organizacji wycieczek lub zapraszania ich przedstawicieli w ramach poznawania ciekawych zawodów.
          PROMOCJA PRZEDSZKOLA
          ·       Postawa pracowników przedszkola pełna życzliwości, kompetencji, szacunku i kultury osobistej.
          ·       Upowszechnianie informacji o przedszkolu w formie, plakatów, prowadzenia strony internetowej
          ·       Popularyzowanie wychowania przedszkolnego
          ·       Dbałość o dobrą opinię przedszkola w środowisku lokalnym
          ·       Organizacja uroczystości między przedszkolnych,
          ·       Prezentacja wydarzeń mających miejsce w przedszkolu w lokalnych mediach,
          ·       Dbałość o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynku,
           
          Integralną częścią Koncepcji Pracy Przedszkola stanowi:
          ·       Roczny Plan Pracy opracowywany przez Radę Pedagogiczną na każdy rok szkolny.                                                                                                                                                                    Ewaluacja koncepcji pracy i rozwoju przedszkola:
          Koncepcja Pracy Przedszkola będzie analizowana i modyfikowana w miarę potrzeb przy udziale całego zespołu pedagogicznego  w wykorzystaniem opinii rodziców.
          Monitorowanie i ewaluacja podejmowanych działań określonych w koncepcji pracy przedszkola będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem i planem ewaluacji wewnętrznej. Wyniki zostaną przedstawione na Radę Pedagogicznej podsumowującej pracę, w danym roku oraz na zebraniach z rodzicami w poszczególnych grupach w czerwcu na koniec roku szkolnego.
           Wnioski będą uwzględniane co roku. Ocena dokonana po jednym roku umożliwi korektę lub prognozowanie kierunku zmian.
          Zatwierdzono do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 29 sierpnia 2013r.
          Zatwierdzono do realizacji uchwałą Rady Rodziców z dnia 24 wrzesień 2013r. 
          Załącznik nr 1
           
           
          Wnioski do dalszej pracy  wynikające z analizy Koncepcji pracy Publicznego Przedszkola nr 4
          w Ropczycach  na rok szkolny 2014/2015

          - Stymulowanie rozwoju dzieci i wspomaganie rodziców w działaniach wyrównujących prawidłowy rozwój dzieci
          - Zorganizowanie wyjazdów do kina, teatru i filharmonii.
          - Rozwijanie współpracy z rodzicami.
          - Założenie strony internetowej przedszkola i kroniki przedszkola.
          - Wprowadzenie zeszytu do kontaktów indywidualnych i telefonicznych z rodzicami.
          - Wprowadzenie stałych dni dyżuru nauczycieli do kontaktów z rodzicami.
          - Dbałość o bezpieczeństwo dzieci, starania o nowy plac zabaw dla przedszkola.
           
           
          Powyższe wnioski zostały opracowane i zatwierdzone do realizacji na rok szkolny  2014/2015 w dniu 28.08.2014r.
           
          Zapoznano Radę Rodziców w dniu 10.09.2014r.