Wydarzenia
Rok szkolny 2016/2017
05.09.2016r.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania ,,Quo vadis ‘’ H. Sienkiewicza w naszej szkole odbyła się 5 września 2016r. na sali gimnastycznej.
Do czytania lektury zaproszeni zostali uczniowie klasy VI SP i I – III Gim, nauczyciele, przewodnicząca Rady Rodziców.
Przed przystąpieniem czytania został przedstawiony krótki życiorys i ciekawostki z życia Henryka Sienkiewicza.
Czytanie rozpoczęła pani dyrektor Zespołu Szkół nr3 w Ropczycach mgr Joanna Nosal.
Na sali została wykonana wystawa dorobku literackiego autora.
Uatrakcyjnieniem czytania lektury była możliwość otrzymania okolicznościowego stempla Narodowego Czytania, przesłanego przez Kancelarię Prezydencką, we własne przyniesione na tą okazję egzemplarze ,,Quo Vadis „ H. Sienkiewicza.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
02.11.2016r.
Już od 17 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami.
W tym roku oficjalne hasło święta to ,,Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".
Jak twierdził Józef Gardecki "Czytanie to nasze dalsze, nie skończone klasy, to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki".
Podczas tegorocznego święta bibliotek szkolnych w naszej szkole wspólnie czytaliśmy utwory liryczne o Złotej Polskiej Jesieni.
30.11.2016r.
Spotkanie z miejscową pisarką p. Sabiną Pelc.
,,Noc z bajką ‘’w Zespole Szkół nr 3 w Ropczycach
Po raz pierwszy w naszej szkole na feriach zimowych tj. 18 i 19 stycznia 2017r. odbyło się niecodzienne spotkanie.
Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej, którzy systematycznie uczęszczają na cotygodniowe ,,Spotkanie z bajką” do szkolnej biblioteki. Dzieci za zgoda rodziców nocowały w szkole. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17 00 zaś zakończyło się następnego dnia o godz. 1000. Zgodnie z planem od godz. 17 00 do godz.19 00 odbyło się wspólne czytanie bajek, które rozpoczęła p. dyrektor Joanna Nosal, bibliotekarka Barbara Baran, p. Natalia Groń, Paulina Nosal, a następnie czytały wszystkie chętne dzieci.Odbył się quiz z znajomości postaci bajkowych. Uczniowie ułożyli też własną bajkę, której nadali tytuł ,,Bajka o królu Maksie”. Po kolacji i wieczornej toalecie odbył się przy muzyce ,,Bal piżamowy”, a po nim były wyświetlane bajki. Ze względu na specyfikę spotkania dzieci poszły spać dopiero po godzinie jedenastej w nocy. Następnego dnia po śniadaniu przenieśliśmy się do biblioteki szkolnej gdzie dzieci wykonywały ilustracje do poznanych bajek lub grali w gry planszowe.
,,Noc z bajką” była dla dzieci niezwykłą przygodą i miała na celu zachęcić ich do częstego obcowania z książką oraz nawiązywania kontaktów koleżeńskich w grupie.
Barbara Baran
Rok szkolny 2017/2018
08.09.2017r.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania ,,Wesela” S. Wyspiańskiego w naszej szkole odbyła się 8 września 2017r. na sali gimnastycznej.
Do czytania lektury zaproszeni zostali uczniowie klasy VI i VII SP oraz II, III Gim, nauczyciele.
Przed przystąpieniem czytania został przedstawiony krótki życiorys i ciekawostki z życia Stanisława Wyspiańskiego.
Na sali została wykonana wystawa dorobku literackiego autora. Czytanie rozpoczęła pani dyrektor Zespołu Szkół nr3 w Ropczycach mgr Joanna Nosal.
Uatrakcyjnieniem czytania lektury była możliwość otrzymania okolicznościowego stempla Narodowego Czytania, przesłanego przez Kancelarię Prezydencką, we własne przyniesione na tą okazję egzemplarze Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
23.10.2017r.
Po raz kolejny na w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: ,,KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”.
Na tę okoliczność dla klas I – III SP ,,Starsi czytają młodszym” uczniowie z kl. III Gim przygotowali czytanie z podziałem na rolę bajki ,,Lis i cztery łasiczki”.1-2.12.2017r.
,,Noc z bajką i św. Mikołajem” w Zespole Szkół nr 3 w Ropczycach
Po raz drugi w naszej szkole w dniach 1-2.12.2017r. odbyło się spotkanie integracyjne, a jego uczestnikami byli uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej – łącznie 28 dzieci.
Dzieci za zgodą rodziców nocowały w szkole, odpowiednio przygotowane, czyli wyposażone w poduszki, śpiwory i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięły udział
w spotkaniu ,,Noc z bajką i św. Mikołajem” . Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17 00 zaś zakończyło się następnego dnia o godz. 1000. Zgodnie z planem od godz. 17 00 do godz.19 00 odbyło się wspólne czytanie opowiadań, legend o św. Mikołaju, które rozpoczęła p. dyrektor Joanna Nosal, bibliotekarka Barbara Baran, p. Natalia Groń, p. Joanna Dzik, p. Wiktoria Nosal, a następnie chętne dzieci.
Po kolacji i wieczornej toalecie odwiedził nas św. Mikołaj ze skromnymi paczuszkami
i uczestniczył w zabawie mikołajkowej. Następnie dla wytrwałych zorganizowano wspólne oglądanie bajek.
Ze względu na specyfikę spotkania dzieci poszły spać dopiero po godzinie jedenastej w nocy. Następnego dnia po toalecie odbyły się mini- warsztaty dla dziewczynek ,,Fantazyjna fryzura”. Po śniadaniu udaliśmy się do biblioteki szkolnej gdzie dzieci wykonywały ilustracje do opowiadań i bajek lub grali w gry planszowe.
…To była super noc i impreza – tak mówili uczniowie wychodząc ze szkoły w sobotni poranek.,,Noc z bajką” była dla dzieci niezwykłą przygodą i miała na celu zachęcić ich do nawiązywania kontaktów koleżeńskich w grupie oraz miłego spędzania czasu.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
16.02.2018r.
W tym dniu uczniowie klasy 1A i 1B SP spotkali się w bibliotece szkolnej na przygotowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej, podczas której zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki. Głównym celem spotkania z pierwszoklasistami było zapoznanie ich ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z księgozbioru. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiadomościami o książkach i znajomością postaci literackich. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach, odpowiadały na pytania i z ochotą rozwiązywały przygotowane dla nich zagadki.
W miłej atmosferze pierwszaki składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązali się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek, po czym zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowawcy klas otrzymali dyplomy.
Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną i rozbudzał w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.Rok szkolny 2018/19
11.09.2018r.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała za zadanie promocję nie tylko czytelnictwa, ale również uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku wspólnie czytaliśmy ,,Przedwiośnie" S. Żeromskiego.Wzorem lat poprzednich do czytania lektury zaproszeni zostali uczniowie klasy VI, VII, VIII SP oraz III Gim, nauczyciele.
Przed przystąpieniem czytania został przedstawiony krótki życiorys i ciekawostki z życia S. Żeromskiego.
Na sali została wykonana wystawa dorobku literackiego autora oraz dekoracja upamiętniająca 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pani dyrektor Zespołu Szkół nr3 w Ropczycach mgr Joanna Nosal odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Uatrakcyjnieniem czytania lektury była możliwość otrzymania okolicznościowego stempla Narodowego Czytania, przesłanego przez Kancelarię Prezydencką. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Barbara Baran
Święto Bibliotek Szkolnych
30 października 2018r.
Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Na tę okoliczność uczniowie kl. IV wraz z wychowawcą przygotowali przedstawienie ,, Festiwal bajek i baśni" dla młodszych dzieci z kl.I , O i przedszkolaków 5-6 latków .
Celem akcji jest zwrócenie uwagi u najmłodszych czytelników na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej
06.02.2019r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I SP na czytelników.
Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od pogadanki o bibliotece, dlaczego warto czytać książki. Następnie uczniowie z kl. IV zaprezentowali piękne czytanie z podziałem na rolę bajki pt. ,,Kogucik - Złoty Grzebyczek”. Zanim uczniowie zostali oficjalne przyjęci do grona czytelników biblioteki musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie wspaniale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, po czym nastąpiło pasowanie na czytelnika, po którym mogli przystąpić do wypożyczenia swojej pierwszej książki. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały zakładkę do książki, długopis i pamiątkowy dyplom pasowania na czytelnika. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, a dla dzieci było ogromnym przeżyciem.
Myślę, że po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Rok szkolny 2019/2020
09.09.2020r.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania podobnie jak w poprzednich latach miała za zadanie promocję czytelnictwa. W tym roku wspólnie czytaliśmy ,,Przedwiośnie" S. Żeromskiego.Wzorem lat poprzednich do czytania lektury zaproszeni zostali uczniowie klasy VIa i VI b VII, VIII SP oraz nauczyciele.
Na sali została wykonana wystawa z nowelkami
,,Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie "
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Na wstępie Pani dyrektor Zespołu Szkół nr3 w Ropczycach mgr Joanna Nosal odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Uatrakcyjnieniem czytania lektury była możliwość otrzymania okolicznościowego stempla Narodowego Czytania, przesłanego przez Kancelarię Prezydencką. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
16.10. 2019r.
Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o 1421 pozycji książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
21.02.2020
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mam nadzieję, że po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
03.2020r.
Od połowy marca biblioteka szkolna w tym trudnym czasie przeniosła się do świata online.
Co proponujemy:
- prolongatę wypożyczeń, a więc przedłużenie czasu na zwrot książek do biblioteki szkolnej dla wszystkich czytelników- wykorzystanie własnej biblioteczki szkolnej (wszystkie przeczytane pozycje zostaną wpisane w kartę czytelnika)
- projekt dla kl 1-3. Jesteśmy autorami bajki, opowiadania. Piszemy, ilustrujemy bajkę pt. ,,O srebrnym ptaku". Po powrocie do szkoły będziemy ją wspólnie czytać na zajęciach bibliotecznych.
- udostępnianie pozycji książkowych między innymi lektur po wcześniejszym zgłoszeniu .
ROK SZKOLNY 2020/21
07.09.2020r.
Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Kolejny już raz nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne przybrało ono inną formę. Nie spotkamy się na wspólnym czytaniu lecz odbędzie się w klasach 5-8 na lekcjach j. polskiego.
01.12.2020r.
Pasowanie online na czytelnika klas 1 - lekcja biblioteczna
Zanim uczniowie zostali oficjalne przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie wspaniale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Następnie przyszli czytelnicy złożyli ślubowanie:
,,MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
TOBIE, Książko, PRZYRZEKAMY,
ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY
KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.
OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE
I Z TWYCH RAD, I Z TWYCH MĄDROŚCI
KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE".
Następnie zostały przygotowane książeczki, bajeczki i opowiadania, które zostały zapakowane w koszulki , podpisane i zostawione do odbioru przez rodziców obok sekretariatu.Rok szkolny 2021/2022
19.01.2022
,,Czytaj, by być pewnym siebie,
Czytaj, by być w siódmym niebie,
Czytaj, żeby więcej wiedzieć
,Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
Czytaj, żeby poznać świat,
Nieważne ile masz lat."
W tym dniu uczniowie klasy 1A i 1B SP spotkali się w bibliotece szkolnej na przygotowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej, podczas której zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki. Głównym celem spotkania z pierwszoklasistami było zapoznanie ich ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z księgozbioru. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiadomościami o książkach i znajomością postaci bajkowych. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach, odpowiadały na pytania i z ochotą rozwiązywały przygotowane dla nich zagadki.
W miłej atmosferze pierwszaki składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązali się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek, po czym zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali symboliczne pamiątki.
Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną i rozbudzał w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.